Telefon: 327936788

Witamy w LAVEA

Certyfikaty - oznaczenia kosmetyków

Ecocert

Ecocert

Kupując produkty z certyfikatem Ecocert masz pewność, że ich czystość "ekologiczna" jest potwierdzona. Znak Ecocert cieszy się reputacją i zaufaniem zarówno wśród konsumentów, jak i producentów wyrobów naturalnych. Firma Ecocert SA jest oficjalnie uznaną jednostką kontrolującą i wydającą certyfikaty potwierdzające spełnianie wymogów dla produktów ekologicznych. Ecocert ma swoje przedstawicielstwa we Francji, Niemczech, Belgii, Włoszech, Portugalii i Hiszpanii, które są powołane do wydawania certyfikatów i prowadzenia kontroli nad firmami europejskimi. Aktualnie Ecocert wykonuje też usługi w zakresie kontrolowania i certyfikacji w około 70 krajach poza UE, na wszystkich kontynentach. Od 2002 roku firma Ecocert zajmuje się kontrolowaniem jakości kosmetyków ekologicznych.

Dla celów certyfikacji kosmetyków Ecocert wyróżnia dwa rodzaje kosmetyków:

  • Kosmetyk naturalny (natural cosmetic) - minimum 95% składników musi być pochodzenia naturalnego, zawiera maksymalnie 5% składników syntetycznych.
  • Kosmetyk naturalny i ekologiczny (natural and organic cosmetic) - minimum 95% składników musi być pochodzenia naturalnego oraz przynajmniej 50% surowców naturalnych pochodzi z upraw ekologicznych, zawiera maksymalnie 5% składników syntetycznych. Ecocert wymaga, by na każdym certyfikowanym produkcie podana była ilość składników pochodzenia naturalnego i ilość składników pochodzących z kontrolowanych upraw ekologicznych.

 

Ecocert

Soil Association Organic

Znak Soil Association Organic na produkcie oznacza, że spełnia on najwyższe wymagania dotyczące rolnictwa ekologicznego, dobrostanu zwierząt i ochrony środowiska. Wymagania te opracowane zostały przez organizację Soil Association. Standardy Soil Association są zgodne z normami UE. W wielu przypadkach jednak są bardziej szczegółowe, np. jeśli chodzi o dobrostan zwierząt, wykorzystanie pestycydów, nawozów i GMO. Organizacja Soil Association została założona w 1946 roku, obecnie jest wiodącą jednostką certyfikującą produkty ekologiczne w Wielkiej Brytanii.

Ponad 80% produktów ekologicznych w Wielkiej Brytanii jest oznaczonych tym znakiem, który jest najbardziej rozpoznawalnym wśród konsumentów znakiem dla produktów ekologicznych. Oprócz standardów związanych z rolnictwem ekologicznym, Soil Association opracowała normy dotyczące ochrony przyrody, hodowli ryb, ubrań i tekstyliów oraz produktów kosmetycznych.

 

Kosmetyki naturalne

Powyższe wskazówki odnoszą się w sposób ogólny do kosmetyków i mydeł naturalnych, jednakże w Europie jak dotychczas brakuje jednoznacznej, oficjalnej i obowiązującej regulacji prawnej dotyczącej definicji mydeł i kosmetyków naturalnych, ekologicznych czy organicznych. Oczywiście produkty te muszą spełniać wszelkie wymogi stawiane kosmetykom przez dyrektywę Unii Europejskiej 76/768/WE - ale dokument ten nie definiuje jeszcze pojęcia kosmetyku naturalnego.