Telefon: 327936788

Witamy w LAVEA

Kosmetyki naturalne i organiczne

Kosmetyki naturalne i organiczne

Termin organiczny i naturalny

Większość z nas stara się prowadzić zdrowy styl życia. Rośnie popularność naturalnych i organicznych kosmetyków, które stały się bardziej dostępne w ciągu ostatnich kilku lat. Ale termin "organiczne" i "naturalne" może być mylące. Są one często używane zamiennie mimo, że są różnice, a opakowanie może dezorientować nas konsumentów w kupowaniu produktów, które nie są takimi jakich się spodziewaliśmy. Czym więc różnią się od siebie nawzajem kosmetyki naturalne i organiczne, a także czym różnią się kosmetyki oznakowane jako wegańskie, od kosmetyków nie zawierających składników pochodzenia zwierzęcego (cruelty-free).

Produkt naturalny

Produkt uważa się za "naturalny" jeżeli zawiera on składniki, które pochodzą z natury, a nie utworzone syntetycznie. Syntetyczne substancje chemiczne są wytwarzane poprzez chemiczną manipulację laboratoryjną. Nie występują one w przyrodzie, choć jest możliwe utworzenie wersji syntetycznej z naturalnych składników (takich jak np. witamina E). Naturalne produkty zasadniczo nie zawierają składników takich jak parabeny, produkty petrochemiczne pochodzące np. z destylacji ropy naftowej, oraz laurylosiarczan sodu, lauretosiarczan sodu, ftalany czy barwniki i pigmenty syntetyczne. Główna różnica między naturalnymi i organicznymi kosmetykami jest taka, że składniki organiczne muszą odpowiadać bardziej rygorystycznym standardom czystości niż naturalne. Składnik organiczny musi być uzyskany bez użycia sztucznych środków ochrony roślin, nawozów, ropy naftowej, nawozów z osadów ściekowych i odpadów przemysłowych. Składnik organiczny nie może pochodzić także z organizmów modyfikowanych genetycznie (GMO).

Kosmetyki organiczne

Etykiety na ekologicznych i naturalnych produktach kosmetycznych mogą być często bardzo zwodnicze. W Unii Europejskiej nie ma regulacji dotyczącej produktów reklamowych z określeniem "naturalny". Oznacza to, że produkt o małej zawartości naturalnych składników można jeszcze reklamować jako "naturalny". Aby reklamować kosmetyk jako ekologiczny, firma wprowadzająca go do obrotu może posiadać certyfikat produktu ekologicznego np. przez USDA, Ecocert, NSF czy Soil Association. Oznaczenie na kosmetyku USDA Organic Seal oznacza, że ​​dany produkt zawiera 95% lub więcej substancji organicznych. Produkt z 70% lub większym składzie organicznym może być oznaczony jako "z organicznych składników." Jednak nie oznacza to, że produkty, które są wykonane z organicznych składników potencjalnie nie mogą również zawierać szkodliwych składników syntetycznych.

Kosmetyki dla wegan

Kosmetyki oznaczone jako "vegan" (wegańskie) i "cruelty-free" (nie zawierające składników pochodzenia zwierzęcego) nie muszą być jednoznaczne z synonimami "naturalne" lub "organiczne", choć niekiedy niektóre nimi są. Termin "vegan" jest terminem używanym do opisania kosmetyków pozbawionych składników pochodzenia zwierzęcego. Kosmetyki wegańskie są również cruelty-free, ale możliwe jest, że produkty te mogą być złożone z syntetycznych konserwantów, takich jak metylparaben czy propylparaben, a zatem nie są "naturalne". Tak więc kosmetyki "cruelty-free" lub te, które nie zostały przetestowane na zwierzętach niekoniecznie są wegańskie, organiczne lub naturalne. Wiele drogeryjnych firm kosmetycznych i znanych marek kosmetyków wysokiej klasy są cruelty-free, ale ich produkty zazwyczaj składają się głównie z substancji syntetycznych.

Cruelty-free

Składniki organiczne są z definicji naturalnymi i wegańskimi produktami kosmetycznymi, które muszą zwierać składniki pochodzenia naturalnego i mogą być oznakowane jako naturalne, wegańskie lub cruelty-free.

Zakup kosmetyków naturalnych i organicznych

Przy zakupie naturalnych i organicznych kosmetyków, nie bierz pod uwagę reklam, które prezentowane są w mediach. Pamiętaj, że reklamy przedstawione na opakowaniach produktów mogą być sformułowane tak, aby celowo wprowadzić w błąd użytkownika i wywołać przekonanie, że kupujesz coś czym nie jest. Badania bezpieczeństwa składników w kosmetykach wykazują, że podstawową rzeczą, którą należy wykonać to przeczytać listę składników przed zakupem kosmetyku naturalnego i organicznego.